Kas išties slepiasi vartotojo galvoje – leis atskleisti atnaujinta neuromarketingo laboratorija - VDU Ekonomikos ir vadybos fakultetas

VDU Ekonomikos ir vadybos fakulteto neuromarketingo laboratorija

Neuromarketingo laboratorijos tyrėja dr. V. Grigaliūnaitė demonstruoja įrenginių galimybes

Vytauto Didžiojo universitete Ekonomikos ir vadybos fakultete įkurtą neuromarketingo laboratoriją pasiekė nauja įranga, leisianti sužinoti ne tik tai, ką žmogus sako, bet ir ką daro ar net jaučia.

Neuromarketingo tyrimai fakultete atliekami nuo 2014 m. Laboratorijoje naudojama naujausia neuromarketingo tyrimams skirta fizinė ir programinė įranga:

• elektroencefalografas (EEG), leidžiantis įvertinti kognityvinius procesus, vykstančius kaip atsakas į marketingo stimulą;
  • žvilgsnio sekimo akiniai bei stacionari žvilgsnio sekimo įranga (angl. eye-tracking), leidžiantys analizuoti vartotojų vizualinio dėmesio trajektoriją ir intensyvumą tiek į marketingo stimulus, pateikiamus kompiuterio ekrane, tiek į aplinkoje pateikiamus marketingo stimulus (lauko reklamas, prekių išdėstymą parduotuvių lentynose ir pan.);
  • emocijų fiksavimo sistema (angl. face reader), leidžianti analizuoti emocijų kaitą kaip atsaką į pateikiamą marketingo stimulą;
  • odos elektrinio laidumo matavimo įranga (angl. GSR), leidžianti įvertinti emocinio susijaudinimo kaip atsako į marketingo stimulą lygį.

Taip pat laboratorijoje atliekamas neišreikštų asociacijų testas (angl. Implicit Asociation Test), kurio pagalba įvertinamas neišreikštų asociacijų tarp pateikiamų sąvokų stiprumas, taip leidžiantis nustatyti asmens požiūrį į analizuojamą objektą. Atsižvelgiant į tai, kad žmogus ne visąlaik gali (be to, ne visąlaik nori) paaiškinti savo elgseną, šios technologijos padeda išsamiau, tiksliau ir objektyviau įvertinti vartotojų kognityvinius procesus, požiūrį, vizualinio dėmesio eigą, laiką, susijaudinimo lygį, emocijas. Be abejonės, pasak laboratorijos tyrėjos dr. V. Grigaliūnaitės, siekiant visapusiškai įvertinti vartotojų elgseną kaip atsaką į marketingo stimulą, derinami keli neuromarketingo tyrimų metodai (pvz., žvilgsnio sekimas ir emocijų matavimo sistema padeda nustatyti kuris konkretus elementas vaizdiniame marketingo stimule sukelia tam tikrą emociją) su įprastais marketingo tyrimų metodais (kiekybiniais ir kokybiniais). Šie tarpdisciplininiai tyrimai, kai integruojami tinkami neuromarketingo ir įprastų marketingo tyrimų metodai, leidžia atlikti aukštos mokslinės ir praktinės vertės tyrimus dabar ir Lietuvoje.