Ekonominė recesija. Ar verta jaudintis? - VDU Ekonomikos ir vadybos fakultetas

Ekonominė recesija. Ar verta jaudintis?

Visuomenei subruzdus dėl galimos būsimos finansų krizės, situaciją pakomentuoti pakvietėme doc. dr. Jonę Kalendienę:

„Kol žinomiausi šalies ekonomistai ginčijasi apie (būsimą) ekonomikos recesiją Lietuvoje norėčiau atkreipti dėmesį į kelis pastebėjimus:
1. Ekonomikos ciklas kartojasi kas 5-9 metus. Tad jau kaip ir laikas
2. „Aukštai kilęs, žemai krisi“ (liet. liaudis). Recesija tuo gilesnė, kuo didesnis prieš tai buvęs pakilimas. Dabartiniu atveju spartesnis ekonomikos augimas labiau jaučiamas statistikoje, nei realybėje, todėl ir didelės recesijos tikėtis nereikėtų.
3. Žmonių lūkesčiai. Daugelis dar prisimena 2008 m. ir skaudžias pamokas išmoko. Tad dabar žmonės yra labiau pasirengę galimai recesijai, net jeigu jos ir nesitiki.
4. „Kai stovi ant ledo lyties, plaukimo krypties pakeisti negali“ – šią frazę mano mylimas dėstytojas prof. A. Grebliauskas naudojo papasakoti, nuo ko priklauso Lietuvos ekonomikos augimas. Taip, aplinkinės šalys, jų ekonomikos kaita, visos pasaulinės tendencijos turi didžiausią poveikį Lietuvai. Tad recesija į Lietuvą ateis tada, kada ji ateis į Europą.“