Dar kartą apie pensijų reformą
Ar kaupti? Kur kaupti? Kaip kaupti? Tokių klausimų per pirmąją sausio pusę išgirdome ne vieną kartą. Ir nors žiniasklaidos priemonės mirga įvairiais komentarais, pranešimais, o pensijų fondų valdytojai aktyviai kviečia klientus asmeninėms konsultacijoms, dauguma žmonių sau atsakymo dar neturi. Tam laiko yra iki 2019 metų birželio 30 d. O mes prašome, kad doc. dr. Asta Gaigaliene pakomentuotų susidariusią situaciją.
„Vienareikšmiškai galima teigti – šiųmečiai pensijų sistemos pokyčiai privertė apie pensiją pagalvoti didžiąją daugumą Lietuvos gyventojų. Tą tikrai vertinu teigiamai, kadangi statistika rodo, jog žmonių, nesuvokiančių nei kur kaupia, nei tuo labiau kodėl kaupia iki šiol buvo apie 2/3 visų antrosios pakopos pensijų fondų dalyvių. Taip pat gyventojų įsitraukimas į III pensijų pakopą buvo palyginti žemas.
Dabar svarbiausia, kokius sprendimus žmonės priims po šio sujudimo. Variantų tikrai yra nemažai (žr. https://socmin.lrv.lt/…/pensiju-kaupimas-iki-kada-reikia-ap…), tačiau būtina atkreipti dėmesį, jog sprendimai turi būti individualūs. Jeigu kaimynas, bendradarbė ar draugas nusprendė pasirinkti sustabdyti kaupimą, nebūtinai šis kelias bus tinkamas ir Jums.
Jeigu Jums užduotų klausimą „Ar pirkti man automobilį?“ Pirmiausiai išsiaiškintumėte, ar klausiantysis automobilį jau turi, ar turi santaupų, kiek uždirba, kiek jo šeimos narių, kur juo važinės, kokia spalva jam patinka ir t.t. Tai atrodo logiška. Tai kodėl žmonės nori universalaus ir visiems tinkančio atsakymo apie tai „Ar kaupti pensijai?“. Atsakymas labai priklauso nuo klausiančiojo: kiek jam/jai metų; kokia šeimyninė padėtis; kiek ir kokio turto jau turi; kiek uždirba; kaip norėtų gyventi senatvėje; kur norėtų gyventi senatvėje; ar jau kaupia pensijų fonde; kiek jau turi sukaupęs pinigų; kokia jo prognozuojama I pakopos (SODRA) pensijos dalis; ar maksimaliai pasinaudoja pajamų mokesčio lengvata ir t.t.
Tik susidėlioję dabartinio savo finansinio (ir ne tik) gyvenimo paveikslėlį ir nusipiešę pageidaujamos ateities viziją galėsime priimti protingus sprendimus!
Patarimas – nebijokite ieškoti patarimų, rekomendacijų, konsultacijų, bet būtinai sprendimus priimkite patys!”