VDU Ekonomikos ir vadybos fakultete atidaryta fotografijos paroda „Karo geometrija“
Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Ekonomikos ir vadybos fakultete atidaryta išskirtinė fotografijos paroda – foto projektas „Karo geometrija“, kurio autorius – garsus Ukrainos fotografas Alex Zakletsky (Oleksandr Zakletskyi).
Apie autorių Alex Zakletsky gimė 1978 m. Kijeve, Ukrainoje. Fotografija profesionaliai užsiima nuo 2000 metų. Per savo karjerą jis dirbo fotoreporteriu bei mokslo populiarinimo žurnalistu. 2002–2003 m. organizavo ekologinį foto festivalį „Nature in Focus“ („Gamta dėmesio centre“), o 2008 m. surengė Ukrainos fotografų parodą „Lessons of Chernobyl“ („Černobylio pamokos“) Hirošimoje, Nagasakyje ir Cušimoje (Japonija).
Nuo 2011 m. A. Zakletsky aktyviai dalyvauja Ukrainos meno procesuose, o 2014 m. tapo Kijevo šiuolaikinės meno galerijos „Karas Gallery“ direktoriaus pavaduotoju. Jis taip pat bendradarbiavo su „National Geographic Ukraine“ ir buvo aktyvus Orumo revoliucijos („Revolution of Dignity“ / „Maidan Revolution“) dalyvis. Nuo 2022 m. vasario iki šiol A. Zakletsky eina spaudos pareigūno pareigas Ukrainos karinėse pajėgose bei aktyviai prisideda prie humanitarinių programų, vadovauja NVO „Perfect Art Group“ („Tobulo meno grupė“).
Apie parodą Pasak autoriaus, „Karo geometrija“ nagrinėja, kaip karas iškraipo ir naikina mums įprastą vizualinę tvarką, griaudamas natūralią harmoniją bei sukurdamas savitą, grėsmingą geometriją.
„Žmonių kultūra nuo pat gyvavimo pradžios siekė supaprastinti ir ergonomizuoti aplinką, kurdama ją pagal paprastas geometrines formas – trikampius, kvadratus, apskritimus. Tai tos pačios figūros, kurias naudojo garsus ukrainiečių suprematistas Kazimiras Malevičius. Jų buvimas mūsų akiratyje sukuria jaukumo ir komforto jausmą. Tačiau karas viską keičia. Jis iškreipia formų simetriją, sugriauna harmoniją ir sukuria savo, bjaurią bei pavojingą geometriją. Šios fotografijos – tai liudijimai apie blogio kūrimą dėl paties blogio, net be jokio taktinio tikslo, vien tik dėl galimybės daryti destrukciją“, – sako A. Zakletsky.
Ši paroda – tai ne tik dokumentuotas vizualinis pasakojimas apie nežmoniškus agresoriaus nusikaltimus, bet ir kvietimas susimąstyti apie chaoso poveikį žmogaus suvokimui bei emocinei būsenai ir raginimas nepaliauti remti Ukrainos kelyje į laisvę.
Parodos organizatoriai Už parodos kuravimą dėkojame VDU menų galerijos „101“ vadovei Mildai Gineikaitei bei kuratoriams Rimantui Plungei ir Agnei Poderytei.
Paroda atvira visiems, norintiems patirti menininko įžvalgas apie karo griaunamąją jėgą per fotografijos objektyvą.